Dynamiczna wymiana oleju w automatycznych skrzyniach biegów

Jako właściciel auta z automatyczną skrzynią biegów pewnie nieraz spotkałeś się z informacją, że oleju w skrzyni nie trzeba wymieniać, bo wystarczy na całe życie samochodu. Na szczęście, w ostatnim czasie, pojawia się też wiele głosów mówiących o tym, że to mit!

 

Jeżeli chcesz, by pojazd jeździł bezawaryjnie przez dłuższy okres, olej w automatycznej skrzyni biegów wymieniać trzeba. Najlepiej zrobić to metodą dynamiczną.

 

W automatycznych skrzyniach biegów, ze względu na intensywną pracę i obciążenia, zużycie oleju postępuje szybciej. Eksploatacja prowadzi do starzenia się i tym samym utraty właściwości oleju. Zmienia się gęstość, lepkość, właściwości smarne i myjące. Taki mało wydajny już olej szybko się nagrzewa, a wówczas o poważną awarię nie trudno.

 

 

Dlaczego metoda dynamiczna wymiany oleju jest lepsza od metody statycznej?

 

 

Wyobraź sobie teraz, że do takiego na wpół zużytego oleju dolewasz nowy. Co się z nim dzieje? Jedna i druga substancja miesza się ze sobą, jednak nie jest to połączenie idealne. Z nowym olejem łączą się stare zanieczyszczenia np. opiłki metalu. Skrzynia w dalszym ciągu mocno się zużywa.

 

 

Dość rozpowszechnionym sposobem wymiany oleju jest metoda statyczna, polegająca na spuszczeniu oleju ze skrzyni biegów. W procesie tym pozbywamy się zaledwie około 40% starego oleju. Reszta zalega w chłodnicy, przewodach i przekładni. Jak widzimy, proces mało wydajny.

 

 

Dlatego serwis samochodowy AUTO-JAR do dyspozycji kierowców oddaje nowe urządzenie włoskiej firmy Magneti Marelli ATF EXTRA. Pozwalające wymienić olej wraz z płukaniem bez konieczności otwierania skrzyni biegów, podczas jej pracy. Tym samym olej jest wytłaczany ze skrzyni biegów nawet w 90%, a w jego miejsce uzupełniany jest świeży.

 

 

Wymiana oleju taką metodą dynamiczną jest bezpieczna i zautomatyzowana. Oprogramowanie urządzenia monitoruje wymianę oleju, a wagi dokładnie odmierzają ilość oleju świeżego i zużytego.

 

 

Olej w skrzyni biegów, tak jak każdy inny, zużywa się w procesie eksploatacji samochodu. Dolewanie nowego oleju do starego nie jest dobrym rozwiązaniem. Spuszczanie oleju metodą statyczną nie daje w pełni satysfakcjonujących rezultatów. Natomiast metodą dynamiczną jesteśmy w stanie wymienić prawie cały zużyty olej.

 

 

Olej w skrzyni biegów możecie wymienić w naszym warsztacie samochodowym AUTO-JAR mieszczącym się w Rajcu Poduchownym koło Radomia, na drodze prowadzącej do Pionek, Garbatki-Letnisko i Kozienic.

 

 

Zadzwoń i umów się na dynamiczną wymianę ojeju: +48 694 74 84 14. Pracujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16.

Created by: ITDOT