Geometria kół HUNTER 3D

Właściwe ustawienie geometrii kół to podstawa, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Odpowiednia regulacja kół nie tylko pozwala zwiększyć komfort jazdy, ale odpowiada za bezpieczeństwo.


 

Na czym polega geometria kół? Geometra kół to ustawienia, które trzeba regularnie kontrolować i jeżeli zajdzie taka potrzeba również korygować. Dlaczego? Z czasem w samochodzie zużywają się elementy zawieszenia. Sprzyjają temu zwłaszcza warunki na drogach tzw. ubytki w nawierzchni. Geometria kół zmienia się podczas wymiany opon czy również przez ingerencje w układ zawieszenia.


 

Właściwie ustawiona geometria odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo. Odpowiednio ustawione koła to również dłuższa żywotność opon i elementów układu kierowniczego i zawieszenia oraz mniejsze zużycie paliwa (dzięki zmniejszeniu oporów).


 

Z czym wiąże się niewłaściwie ustawiona geometria kół?


 

Czy podczas jazdy kiedykolwiek doświadczyłeś ściągania w jedną stronę? Auto nie zachowuje toru jazdy, co wiąże się z koniecznością częstych korekt ze strony kierowcy. O takiej jeździe nie można powiedzieć, że jest komfortowa i bezpieczna. Żeby uniknąć takich sytuacji warto zrobić geometrię kół przynajmniej raz w roku.


 

Kiedy jeszcze warto zrobić kontrolę geometrii kół? Najczęściej taką regulację robi się po zamontowaniu nowego kompletu opon czy po sezonowej wymianie opon. Jeżeli zauważymy, że auto ściąga z toru jazdy, a komfort jazdy znacznie się obniżył nie warto czekać. Jeżeli dochodzi do nierównomiernego zużycia bieżnika, samochodem wjechaliśmy w pokaźną dziurę bądź naprawiane było zawieszenie i układ kierowniczy – obowiązkowo należy sprawdzić geometrię kół.


 

Podczas wizyty u mechanika samochodowego sprawdzona zostanie zbieżność kół. Wyregulowany może być również kąt pochylenia koła, kąt wybiegu czy wysokość samochodu z przodu i tyłu.

Pamiętajmy! Samochód z odpowiednio ustawioną geometrią kół prowadzi się komfortowo i lekko – niepotrzebne są częste korekty i kurczowe trzymanie kierownicy. Mniejsze opory prowadzą do wydłużenia żywotności opon i mniejszego zużycia paliwa.


 

Gdzie zrobić geometrię kół?

 

Zapraszamy do serwisu samochodowego AUTO-JAR! Nasz warsztat mieści się w Rajcu Poduchownym w pobliżu Radomia, na drodze do Jedlni-Letnisko i Kozienic. Zapraszamy również kierowców z Małęczyn, Skaryszewa, Zwolenia czy z Garbatki-Letnisko.

Created by: ITDOT