Serwis klimatyzacji

Temat klimatyzacji jak bumerang powraca w sezonie letnim. Wówczas nawet najbardziej zahartowani kierowcy nie chcą narażać się na jazdę i stanie w korkach przy temperaturach przekraczających nawet 30oC na zewnątrz, która w zamkniętym pojeździe może osiągnąć nawet 60oC.


 

Klimatyzacja działa, to po co miałem ją serwisować? Takie stwierdzenia dość często padają z ust kierowców. Niestety, jeżeli nie dbamy o klimatyzację, to skracamy jej żywotność prowadząc do poważnych awarii, których można byłoby uniknąć uzupełniając np. chłodziwo. Dlatego przegląd klimatyzacji przynajmniej raz w roku jest konieczny.


 

Klimatyzacja, podobnie jak inne podzespoły w samochodzie, podawana jest ciągłej eksploatacji. I tak w ciągu roku ubywa w niej chłodziwa. Jeżeli ten stan rzeczy zostawimy sam w sobie, to po kilku sezonach może okazać się, że brak chłodziwa doprowadził do awarii kompresora. Tymczasem przegląd klimatyzacji jest kilkakrotnie tańszy niż naprawa takiej części.


 

Za regularnym przeglądem klimatyzacji przemawiają nie tylko czynniki ekonomiczne. Zapchana klimatyzacja, brudny filtr kabinowy i zagrzybiony parownik z pewnością nie wpływają korzystnie na zdrowie. Jest to siedlisko grzybów i bakterii, które przez kratki nawiewu dostają się do wnętrza pojazdu, powodując u pasażerów reakcje alergiczne. Nieserwisowana klimatyzacja jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych.


 

Awaria klimatyzacji – najczęstsze problemy i naprawa

 

Najczęściej kierowcy zauważają problem z klimatyzacją, gdy chłodzenie jest niedostateczne. Być może powodem jest zbyt niska ilość czynnika chłodzącego bądź zabrudzony filtr przeciwpyłowy i niedrożny osuszacz bądź zapowietrzony układ. Czasami przez problemy z niedrożnością w obiegu czynnika chłodniczego, chłodzenie działa, ale z przerwami. Niesprawne zawory, awaria sprężarki lub sprzęgła kompresora może doprowadzić do całkowitego braku chłodzenia. Jeżeli natomiast klimatyzacja w samochodzie hałasuje, to być może doszło do obluzowania paska lub zużycia łożyska w kole pasowym. To wszystko trzeba sprawdzić u mechanika.


W serwisie AUTO-JAR podczas przeglądu okresowego mogą Państwo zlecić nam również serwis klimatyzacji. Standardowy przegląd układu klimatyzacji polega na sprawdzeniu szczelności przewodów i ciśnienia w układzie. W razie potrzeby klimatyzacja uzupełniona jest czynnikiem chłodzącym bądź olejem. Możemy również sprawdzić stan pasków, wymienić filtr kabinowy i odgrzybić parownik. Zajmujemy się również kompleksową naprawą klimatyzacji kompresorów i chłodnic.


 

Zapraszamy do naszego serwisu AUTO-JAR (Rajec Poduchowny 172A, koło Radomia, na drodze do Jedlni-Letnisko, Pionek, Garbatki-Letnisko i Kozienic).

Created by: ITDOT